A dependable electric cargo vehicle designed for cities, industries, warehouses, campuses, and modern delivery operations.

LFP 51.2V battery, IP67 waterproof, up to 5-year warranty. On-board CC-CV charger. 3–4 hours to full — run all day, every day.
Open flat deck cargo platform. 4.5 × 3.4 × 1.5 ft. 22.95 cu.ft. Metal body with powder coating, 4-layer wiring harness. 1000 mm width.

| Vehicle | |
|---|---|
| Seating | 1 |
| GVW (with batteries) | 790 kg |
| Real Payload | 350 – 400 kg |
| Top Speed | 25 km/h |
| Transmission | Differential — 35 inch |
| Width | 1000 mm |
| Battery | |
| Type | LFP 51.2 V |
| Mid-Range | 105 Ah — 100 KM (3 Yr Warranty) |
| Long-Range | 150 Ah — up to 150 KM (5 Yr Warranty) |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Charge Duration | 3 Hrs (Mid) / 4 Hrs (Long) |
| Charger | On-Board CC-CV — 48V 20A |
| Motor | |
| Type | PMSM |
| Nominal Power | 1200 W |
| Peak Power | 1960 W |
| Waterproof Rating | IP65 |
| Cargo Deck & Dimensions | |
| Overall Length | 2780 mm |
| Overall Width | 1000 mm |
| Overall Height | 1790 mm |
| Cargo Box | 4.5 × 3.4 × 1.5 ft (L×W×H) |
| Cargo Volume | 22.95 cu.ft. / 0.65 cu.m |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic |
| Rear Suspension | Leaf Spring + Shock Absorber |
| Brakes | Hydraulic Drum (Front & Rear) |
| Body | Metal — Powder Coating |
| Wiring Harness | 4-Layer Protection |
| Warranty | |
| Battery | 3 to 5 Years |
| Vehicle | 1 Year |
Smart electric transport engineered for the future of movement and logistics.
We call you back within 30 minutes with pricing details.
Visit your nearest Vaagn Auto showroom for a live demo, test ride and pricing consultation.